Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija

Dovana - Dionizo Poškos muziejaus pažinimas

Lietingą ir vėjuotą sausio 27 - osios rytą aštuoniolika kraštomanų kartu su būrelio vadove Ligita Budriuvienė išsirengė į pirmąjį Lietuvos muziejų - Baublius. Už galimybę nemokamai susipažinti su Dionizo Poškos suformuota kūltūrine vieta kraštomanai dėkoja Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejui ir jo direktorei Sonetai Būdvytienei. Nors Bijotuose įsikūręs muziejus yra Šilalės rajono teritorijoje, dauguma kraštomanų čia lankėse gana seniai (kai kurie tik prieš 12 metų), tad ekskursijos metu su muziejaus istorija beveik visi galėjo susipažinti it lankydamiesi pirmąsyk.

Kelionę po dar XIX a. pradžioje įkurtą muziejų vedė muziejininkė - etnologė Lina Maslauskienė. Šiltas, paprastas, įdomus gidės pasakojimas kraštomanus lydėjo senajame mokyklos pastate, parke, malūne ir, žinoma, glaudžiantis prie brolių ąžuolų - Baublių. Iš pirmo žvilgsnio, gana nuobodus muziejus įgavo gražia istorija, išmintimi ir ramybe alsuojančios vietos įvaizdį. Politikas, rašytojas Dionizas Poška (Paškevčius), matyt, nujautė, kad vaizdinys, kaip 40 vyrų ridena du tūkstantmečius ąžuolus į jo dvaro sodybą, žmonių atmintyse liks net po daugiau nei 200 metų. Vaizduotę žadino ir Poškos radiniai - mėlynojo banginio kaulai, karžygių šarvai, rankos tiesėsi ant Baublio durų paties Dionizo ranka užrašyto teksto, jaudino malūne pakabintas XVIII a. menantis kryžius. Etnologė Lina malūne priminė senųjų daiktų paskirtis, kartais jas atspėti bandė ir patys kraštomanai. Po pasivaikščiojimo dvaro aplinkoje jaunuoliai sėdosi prie stalo ir klausydamiesi etnologės kūrė šiaudinius žaislus (nedideles lietuvių namus puošusių (-ančių) sodų detatales), dalijosi įsimintiniausiais ekskursijos įspūdžiais, dainavo „Sodai sodai leliumoj“. Iš tikrųjų, tądien kraštomanai darganą orą iškeitė į lietuviškus SODUS, dangaus, žemės ir požemių darną vaizduojančius kūrinius, į Dionizo Poškos kultūros palikimo pažinimą... Leliumoj, leliumoj, leliumoj... :))

Kraštomanas Viktoras