Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija

Kviečiame naujus mokslo metus pradėti saugiai

Nors augantys susirgimų COVID-19 skaičiai ir toliau neramina, tačiau didėjantys vakcinuojamų asmenų skaičiai, bei įgyjamos naujos žinios apie viruso valdymą, leidžia planuoti mokyklų atvėrimą kontaktiniam ugdymui. Tai turi būti daroma saugiai, įvertinant visas rizikas ir kartu sukuriant galimybes moksleiviams grįžti į klases. Todėl būtinas visos mokyklos bendruomenės susitelkimas ir supratimas, jog  nesilaikydami karantino taisyklių, nesaugodami savęs nuo viruso, rizikuojame ne tik savo, bet ir visos mokyklos bendruomenės sveikata. 

Prasidėjus naujiems mokslo metams mokinių testavimasis dėl COVID-19 bus savanoriškas. Toks sprendimas yra priimtas dėl to, jog absoliučiai visi vaikai, įskaitant ir mokinius, kurių tėvai neduoda sutikimo juos testuoti, galėtų mokytis kontaktiniu būdu.

Mokiniams, kurie yra nesiskiepiję nuo COVID-19 arba nepersirgę, mokyklose rekomenduojama reguliariai atlikti sveikatos patikrinimą dėl COVID-19.  Šilalės rajono ugdymo įstaigose planuojamas testavimas greitaisiais antigenų testais, kuomet mokiniai tyrimą atlieka savarankiškai, prižiūrint mokyklos paskirtam darbuotojui. Šilalės rajono ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse planuojamas vykdyti aplinkos paviršių tyrimas. Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.  

Fiksuojama, kad dažniau nei suaugę besimptome koronaviruso ligos forma serga vaikai, kurie gali lengviau pernešti virusą rizikos grupėje esantiems visuomenės nariams. Būtent dėl šios priežasties daugiau ligos protrūkių skaičiuojama būtent ugdymo įstaigose, kur atstumų laikymasis ir kiti su viruso plitimu susiję veiksniai valdomi sudėtingiau, todėl profilaktinio testavimo galimybių plėtimas ugdymo įstaigose – didžiulis žingsnis pažabojant viruso plitimą.

Kviečiame tėvelius įvertinti situaciją ir skatinti savo vaikus savanoriškam testavimuisi bei vakcinacijai. Taip pat raginame pedagogus paskatinti savo ugdytinių šeimas priimti atsakingą sprendimą dėl skiepijimo. Kviečiame jaunimą aktyviai skiepytis ir paraginti savo draugus, nes tai vienintelis mokslo įrodymais pagrįstas efektyvus būdas suvaldyti pandemiją ir sugrįžti į įprastinį gyvenimą.

Dažniausiai užduodami klausimai 

Paviršių PGR tyrimas 

  1. Kas yra aplinkos paviršių tyrimas?

Tai COVID-19 tyrimo metodas, kurio metu tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai. Jis taikomas profilaktiškai, siekiant įtarti besimptome COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) forma sergančius asmenis ir įvertinti galimą užkrato išplitimą tam tikroje aplinkoje.

  1. Kokia yra aplinkos paviršių tyrimo atlikimo tvarka?

Aplinkos paviršių ėminių tyrimas nustato COVID-19 viruso RNR taikant tikralaikės PGR metodą. Pagrindiniai tyrimo etapai:

  • ėminių paėmimas ugdymo įstaigoje nuo dažniausiai liečiamų vidaus aplinkos paviršių ir jų paruošimas pristatymui į laboratoriją;
  • aplinkos paviršių mėginių PGR tyrimo atlikimas, rezultatų analizė ir interpretavimas laboratorijoje;
  • ugdymo įstaigos administracijos ir bendruomenės informavimas apie aplinkos paviršių PGR tyrimo rezultatus;
  • sutinkančių išsitirti ugdymo įstaigos vaikų namų ūkių ir darbuotojų ištyrimas greitaisiais SARS-CoV-2 antigeno testais (toliau – greitasis antigeno testas), nustačius aukštą virusinės RNR kiekį konkrečios grupės paviršių ėminiuose.
  1. Kokia aplinkos paviršiaus tyrimo mėginio paėmimo eiga?

Mėginius imant tipiškoje vaikų darželio grupėje, klasėse, rekomenduojama, kad vienos patalpos būtų paimti 5–6 mėginiai. Preliminari paėmimo eiga:

  • Pasiruošiamas mėgintuvėlis su terpe, ant dangtelio užrašomas mėginio numeris.
  • Švarus, sterilus tamponėlis sudrėkinamas terpe, prispaudžiamas prie mėgintuvėlio vidaus, kad būtų pašalintas terpės perteklius.
  • Sukiojant aplink savo ašį, tamponėliu spaudžiant braukiama per paviršius.
  • Paėmus mėginį nuo viso testuojamo paviršiaus, tamponėlis dedamas į atitinkamą mėgintuvėlį ir šis užsukamas.
  • Mėgintuvėlis su paimtu mėginiu dedamas į talpą, kurioje palaikoma 0–8°C temperatūra.
  • Paviršiai, nuo kurių buvo ką tik paimtas mėginys, nuvalomi vienkartine popierine servetėle, sudrėkinta dezinfekciniu skysčiu, kad būtų pašalinti terpės likučiai.
  1. Kokias asmenines apsaugos priemones turi naudoti mėginius imantis asmuo?

Vienkartines pirštinės, respiratorius ar apsauginės veido kaukės, antbačiai (rekomenduojama, nebūtina).

  1. Kas kiek laiko atliekamas aplinkos paviršių tyrimas?

Kas 14 dienų.

Savikontrolės tyrimas

Savikontrolės tyrimas rekomenduojamas mokiniams, kurie yra nesiskiepiję nuo COVID-19 arba nepersirgę koronaviruso infekcija. Savikontrolė atliekama greitaisiais antigenų testais (SARS-CoV-2 antigeno testais).  Testavimas savikontrolės tyrimo metodu atliekamas kas 3-5 dienas. Prieš pradedant vykdyti testavimą ugdymo įstaigoje, informuojama kiekvienos klasės bendruomenė apie planuojamo vykdyti testavimo organizavimą, jo tikslą, atlikimo eigą, rezultatų interpretavimą, asmens duomenų tvarkymą. Vykdant savikontrolės tyrimą reikalingi pasirašyti mokinių atstovų ar vyresnių nei 16 metų amžiaus mokinių sutikimai dėl dalyvavimo tyrime.

Tyrimas atliekamas šiais etapais:

  1. mokiniai ėminius antigeno testams ima savarankiškai, jei reikia prieš tai juos instruktavus visuomenės sveikatos specialistui ir vėliau prižiūrint atsakingam ugdymo įstaigos darbuotojui;
  2. antigeno testus atlikti, rezultatus vertinti ir interpretuoti mokiniai gali savarankiškai, padedant atsakingam ugdymo įstaigos darbuotojui, arba atsakingam ugdymo įstaigos darbuotojui, jei mokinys jaunesnis nei 16 metų;
  3. antigeno testų rezultatai registruojami pagal ugdymo įstaigos vadovo nustatytą tvarką;
  4. paaiškėjus teigiamam antigeno testo rezultatui ir įtarus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejį, mokinys informuojamas apie poreikį pasitikrinti dėl COVID-19 ligos ir užsiregistruoti į mobilųjį punktą patvirtinamajam PGR tyrimui per Karštosios linijos sistemą telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt