Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija

Lietuvių literatūros ir istorijos pamokos Priekulėje

Tiek per literatūros pamokas, tiek per istorijos pamokas labai svarbu kalbėti apie tautinę tapatybę. Ją galime išsaugoti vartodami ir puoselėdami gimtąją kalbą. Problema ta, kad gyvendami globaliame pasaulyje, svetimoje aplinkoje ją neretai pamirštame. Šnekėdami vis dažniau pasitelkiame svetimybes, žargonus, vulgarizmus, kurių reikėtų vengti norint išsaugoti savo kalbos grožį.

Neigiamą įtaką kalbos išsaugojimui daro svetima aplinka, svetimos kultūros pasaulis. Tačiau ne kitos kalbos mokėjimas ir vartojimas naikina mūsų tautinę tapatybę, o savosios pamiršimas, nuvertinimas. Kad gimtosios kalbos gerbimas svarbus išsaugant tautinę tapatybę, atskleidžia Ievos Simonaitytės romanas „Aukštujų Šimonių likimas“. Pati autorė gyveno to meto Mažojoje Lietuvoje, kuri priklausė Vokietijai. Gyvenant tokiomis sąlygomis, Mažosios Lietuvos gyventojams, lietuvninkams, kilo grėsmė suvokietėti.
2023m. gegužės 23 d. lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Sandra Jocytė-Aurylienė ir istorijos mokytoja Laima Nagevičienė su Ig klasės mokiniais vyko į Priekulę, kur lankėsi Ievos Simonaitytės memorialiniame muziejuje (vasarnamyje, kuriame vasaras leisdavo rašytoja). Mokiniai susipažino su rašytojos asmenybe, aplinka, kurioje ji kūrė. Buvo įdomu lankytis kambariuose, kuriuose išsaugota autentiška vasarnamio aplinka: baldai, paveikslai, suvenyrai, visų knygų pirmieji leidimai, asmeniniai daiktai, dovanos, darbo kambaryje saugoma asmeninė rašytojos namų biblioteka, spausdinimo mašinėlė. Iš gidės mokiniai daug ką sužinojo apie Mažosios Lietuvos istoriją, buitį. Edukacijos metu aptartas garsusis rašytojos romanas „Aukštujų Šimonių likimas“, atskleistas kūrinio savitumas, kuo pagrindiniai veikėjai panašūs į pačios rašytojos aplinkos žmones ar net į ją pačią, sudarytas kūrinio pagrindinių veikėjų genealoginis medis.
Grįžtant aplankėme, rašytojos Ievos Simonaitytės lankytą ir jos romanuose aprašytą, Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčią.
Šios, kitokios pamokos, už mokyklos sienų mokinius praturtino ne tik literatūros ir istorijos žiniomis, bet ir kultūrine patirtimi, gilesniu suvokimu, kaip svarbu suvokti, kas yra tautinė tapatybė ir kaip ji saugoma.

Mokytojos Laima ir Sandra